Alerty BIK, czyli ochrona przed wyłudzeniem kredytu, abonamentu itp.

W dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej aspektów życia przenosi się na przestrzeń cyfrową, jesteśmy szczególnie narażeni na wycieki danych osobowych. Różnego rodzaju ataki czy wycieki danych nie omijają nawet największych firm i truizmem będzie napisać, że dobrą praktyką jest szczególna ostrożność w udostępnianiu i ochronie danych osobowych. Nie tylko kwestie cyfryzacji są tutaj zagrożeniem. Równie dobrze może to być np. zgubienie dowodu osobistego.

Jednym ze znanych zagrożeń po wycieku danych osobowych czy utracie dokumentu tożsamości, jest ryzyko ubiegania się o kredyt czy abonament komórkowy przez osoby trzecie. W odpowiedzi na tego typu zagrożenia powstała usługa alerty BIK udostępniona przez Biuro Informacji Kredytowej.

Alerty BIK jest to usługa, która polega na tym, że w momencie próby uzyskania kredytu na Twoje dane, otrzymasz SMS-a z powiadomieniem. Umożliwi to szybką reakcję na próbę wyłudzenia kredytu na Twoje dane. Dowiesz się także o opóźnieniach w spłacie kredytów czy innych zobowiązań. Alerty BIK mogą stanowić również ochronę przed wyłudzeniem abonamentu komórkowego itp.

Alerty BIK to nie jedyna usługa dostępna w ramach oferty Biura Informacji Kredytowej. Po założeniu konta możliwe jest np. pobranie raportu o swojej zdolności kredytowej wraz z oceną punktową BIK, która jest brana pod uwagę np. przez banki przy udzielaniu kredytów. Po więcej informacji odsyłam na oficjalną stronę BIK.


Przydał Ci się ten wpis? Podeślij znajomym, może też skorzystają. Będzie mi bardzo miło, jeśli polubisz i/lub udostępnisz artykuł za pomocą poniższych przycisków.Cześć, mam na imię Damian i zarabiam na promocjach bankowych już od kilku lat. Śledzę rynek promocji bankowych, bo sam regularnie z nich korzystam. Polecam też co lepsze oferty znajomym i rodzinie. Z rozmów z czytelnikami wiem, że okazje finansowe budzą szczególną ostrożność, a czasem i nieufność, dlatego cenię sobie budowanie zaufania poprzez szczerość, autentyczność, prosty język bez zbędnego nadęcia i otoczki marketingowej. Nie jestem doradcą finansowym, jestem zwykłym gościem, który znalazł kilka fajnych sposobów jak zaoszczędzić lub dorobić trochę "grosza" i dzielę się tym na blogu. Więcej o mnie tutaj.

Komentarze