Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Lokaty i konta oszczędnościowe to niezmiennie jedne z chętniej wybieranych metod bezpiecznego pomnażania oszczędności. Lokaty nie wiążą się z ryzykiem dla pomnażanego kapitału czy koniecznością posiadania wysokiego wkładu własnego. Wystarczy już odrobina oszczędności by mogły one zacząć pracować na naszą korzyść.

Lokata Happy 4%

  • Dla nowych klientów.

Lider rankingu lokat, czyli lokata na 4% bez konieczności zakładania konta osobistego, ani żadnych innych produktów bankowych, z możliwością zerwania bez utraty odsetek. Maksymalna kwota lokaty to 20 tys. zł.

Lokata Happy PRO 3,3%

  • Dla nowych klientów.

Kolejna świetna oferta od Idea Banku. Tym razem dla osób, które szukają miejsca do ulokowania kwoty większej niż 20 tys. zł. bez konieczności zakładania konta osobistego z możliwością zerwania bez utraty odsetek. Maksymalna kwota lokaty wynosi 400 tys. zł.

Konto oszczędnościowe 3% – Getin Bank

  • Dla nowych środków.
  • Z kontem osobistym.

Konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 3% w skali roku przez 4 miesiące do 200 tys. zł.

Lokaty bez promocji dla wyjadaczy

Aktualnie najlepiej prezentuje się oferta lokat Idea Banku, gdzie w zależności od wybranej wersji możemy zyskać nawet do 2,8%. Nie będę się tutaj rozpisywał nad poszczególnymi opcjami, ponieważ oferta skierowana jest do obecnych klientów i znajdziecie ją w zakładce „Lokaty” po zalogowaniu do Idea Cloud. Nowi klienci powinni skierować swoje kroki do promocyjnych ofert z podwyższonym oprocentowaniem, które proponuję wyżej.

FAQ – pytania i odpowiedzi

Ile realnie zarobię?

Aby dowiedzieć się ile wyniesie realny zysk z lokat sprawdź jak obliczyć zysk z lokat albo skorzystaj z kalkulatora zysku z lokat.

Czy lokaty są bezpieczne?

Tak, bezpieczeństwo lokat zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Lokata (terminowa) to produkt bankowy służący do deponowania wolnych środków (pomnażania oszczędności), przy zakładaniu którego mamy określoną kwotę oraz czas trwania lokaty. Po zakończeniu lokaty otrzymujemy ulokowane pieniądze wraz z zarobionymi odsetkami. W trakcie trwania lokaty nie ma możliwości dowolnego wpłacania i wypłacania z niej pieniędzy. Wyjątkiem jest zerwanie (zakończenie) lokaty, które powoduje zwrot pieniędzy na nasze konto.

Konto oszczędnościowe działa podobnie jak zwykłe konto osobiste, z tą różnicą, że jest oprocentowane, co oznacza, że pieniądze na bieżąco pracują na naszą korzyść. By zarobić, nie musimy utrzymać środków na koncie oszczędnościowym przez z góry określony czas, ani w wymaganej kwocie. Istotną różnicą w stosunku do lokaty, jest możliwość wpłacania i wypłacania na bieżąco dowolnej kwoty, dowolną ilość razy oraz brak automatycznego zamknięcia konta (konta oszczędnościowego nie zakładamy na konkretny czas tylko na czas nieokreślony). Jak widać zaletą tutaj jest elastyczność i możliwość regularnego, wygodnego oszczędzania.

Przy wyborze warto sugerować się wysokością oprocentowania oraz tego czy przewidujemy konieczność wypłacenia ulokowanych pieniędzy w określonym czasie.

Czy mogę wypłacić pieniądze z lokaty w dowolnym momencie?

Założeniem lokaty terminowej jest ulokowanie określonej sumy pieniędzy na z góry określony czas. Istnieje jednak możliwość wcześniejszego wypłacenia środków w dowolnym momencie (tzw. zerwanie lokaty), ale zwykle wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek. Odzyskujemy więc całość wpłaconych pieniędzy, ale z powodu wczesnego zerwania nie zarabiamy na tym.

Wyjątkiem są lokaty z możliwością zerwania bez utraty odsetek. W ich przypadku w momencie zerwania odzyskujemy pieniądze z wypracowanymi odsetkami przysługującymi za ilość dni utrzymania lokaty.

Wypłacenie pieniędzy ze zwykłej lokaty terminowej (zerwanie lokaty), a takie opisuję w tym wpisie, nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Co to jest lokata odnawialna i nieodnawialna?

Lokata odnawialna po zakończeniu automatycznie odnawia się na kolejny okres. W takim przypadku pieniądze dalej pracują na nasz zysk na kolejnej lokacie odnowionej automatycznie. Warunki nowej lokaty, w tym oprocentowanie, mogą być inne niż pierwotnej lokaty, wiec warto sprawdzić czy taka lokata nadal jest dla nas wystarczająco atrakcyjna. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani kontynuowaniem nowej lokaty, zwyczajnie zrywamy ją, co powoduje, że otrzymujemy wpłacone wcześniej pieniądze wraz z wypracowanym zyskiem za okres poprzedniej lokaty przed odnowieniem.

Lokata nieodnawialna nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Po zakończeniu zostaje zamknięta i skutkuje zwrotem środków wraz z wypracowanym zyskiem na nasze konto.

Czy lokaty i konta oszczędnościowe są w pełni darmowe?

Najczęściej założenie, prowadzenie i zerwanie (zamknięcie) lokat oraz kont oszczędnościowych, które opisuję jest w pełni darmowe. Czasem warunki mogą różnić się nieco w zależności od konkretnego przypadku, wtedy szczegóły znajdziesz na stronie albo w regulaminie oferty.

To na co warto zwrócić uwagę, to w przypadku kont oszczędnościowych często pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, za kolejny pobierana jest prowizja. Nie po to jednak trzymamy pieniądze na koncie oszczędnościowym, aby często z niego wypłacać pieniądze. W przypadku kiedy wyskoczy jakaś sytuacja, darmowy przelew w zupełności wystarczy (za kolejne przelewy prowizje są zwykle rzędu kilku – kilkunastu zł, jak zwykle warto się upewnić w tabeli opłat i prowizji dla konkretnego przypadku).


Przydał Ci się ten wpis? Podeślij znajomym, może też skorzystają. Będzie mi bardzo miło, jeśli polubisz i/lub udostępnisz artykuł za pomocą poniższych przycisków.Cześć, mam na imię Damian i zarabiam na promocjach bankowych już od kilku lat. Śledzę rynek promocji bankowych, bo sam regularnie z nich korzystam. Polecam też co lepsze oferty znajomym i rodzinie. Z rozmów z czytelnikami wiem, że okazje finansowe budzą szczególną ostrożność, a czasem i nieufność, dlatego cenię sobie budowanie zaufania poprzez szczerość, autentyczność, prosty język bez zbędnego nadęcia i otoczki marketingowej. Nie jestem doradcą finansowym, jestem zwykłym gościem, który znalazł kilka fajnych sposobów jak zaoszczędzić lub dorobić trochę "grosza" i dzielę się tym na blogu. Więcej o mnie tutaj.

Komentarze