Jak bezpiecznie korzystać z okazji bankowych

Staram się dokładnie prześwietlać okazje, które zamieszczam na stronie. Zwykle są to sprawdzone, pewne oferty, z których sam korzystam lub korzystałem. Siłą rzeczy jednak nie zawsze uda się napisać o wszystkim co jest istotne dla każdego.

Podstawowe zasady rozsądnego i bezpiecznego korzystania z okazji, które zapewnią, że ze spokojem i pewnością, zyskasz ciekawe benefity.

Zawsze czytaj pełny regulamin oferty

Niezależnie od tego co znajdziesz we wpisie na blogu, czy nawet na oficjalnej stronie z ofertą, poświęć te 5 czy 10 minut na zapoznanie się z pełnym regulaminem. To podstawa, szczególnie dla ofert finansowych, gdzie pospisujesz umową czy zaciągasz jakieś zobowiązanie. Unikniesz dzięki temu rozczarowania i niepotrzebnego stresu związanego z niepewnością co do oferty.

Dodatkowe produkty czy usługi

Może się zdarzyć, że przy zawieraniu umowy czy podczas rozmowy z konsultantem, padnie propozycja dodatkowych produktów czy usług. Pamiętaj, aby zawsze upewnić się czy ich potrzebujesz, czy są bezpłatne, a jeśli nie, to ile kosztują.

Ja zwykle nie zgadzam się na oferty drogą telefoniczną. Lubię na spokojnie przeczytać i zapoznać się z zasadami, zanim wyrażę zgodę na konkretną usługę.

Jeśli masz pytania odnośnie dodatkowych usług czy produktów, związanych z ofertami na stronie, pytaj śmiało, chętnie podpowiem i doradzę.

Możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość

Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem, masz możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni.

Nawet jeśli cały proces zamawiania, np. karty kredytowej dobiegł końca, nadal możesz jeszcze się wycofać. W takiej sytuacji warto na spokojnie jeszcze raz zapoznać się z umową, aby mieć pewność, że wszystko jest zgodnie z założeniami i tym czego się spodziewaliśmy.

Bezpieczeństwo depozytów bankowych (np. lokaty)

O bezpieczeństwie depozytów bankowych, np. lokat przeczytasz we wpisie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Czy karta kredytowa jest w pełni bezpieczna i nie wpadnę w długi?

Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Karta kredytowa, podobnie jak inne produkty finansowe, konta, lokaty czy nawet posiadanie gotówki, wiąże się z pewną odpowiedzialnością.

Jeśli z karty będziesz korzystać rozsądnie oraz przede wszystkim będziesz ją terminowo spłacać, nie masz się czego obawiać. Zapoznaj się również z regulaminem i zasadami korzystania z konkretnej karty w konkretnej ofercie.

  • Karta kredytowa jest produktem stworzonym z myślą o transakcjach bezgotówkowych. Unikaj wypłat z bankomatów czy przelewu z rachunku karty na konto. Zwykle za takie operacje pobierana jest opłata, a jej wysokość zależy od konkretnego banku i karty.
  • Zawsze spłacaj kartę regularnie i nie przekraczaj terminów.

Przy wyrabianiu karty kredytowej warto zawnioskować o niski limit kredytowy, taki który wystarczy do codziennego użytkowania i nie pozwoli wpaść w kłopotliwe zadłużenie. Przykładowo jeśli miesięczne wydatki w sklepach nie przekraczają 2000 zł to taki limit powinien być wystarczający na początek. W razie potrzeby za jakiś czas, będzie można go powiększyć.

Bank nie gryzie, warto pytać

W przypadku dodatkowych wątpliwości związanych z ofertą, zawsze możesz zadzwonić na infolinię banku i dopytać o szczegóły. Pracownicy banku chętnie udzielą niezbędnych informacji, a ty na spokojnie będziesz mieć możliwość zweryfikować zdobyte informacje w regulaminie oferty.

Co jeszcze?

Nie jest to związane bezpośrednio z udziałem w promocjach bankowych, bardziej to ogólna porada bezpieczeństwa, ale warto posiadać alerty BIK. Alerty BIK jest to usługa, która polega na tym, że w momencie próby uzyskania kredytu na Twoje dane, otrzymasz SMS-a z powiadomienie co umożliwi Ci szybką reakcję.

Jeśli o czymś zapomniałem lub masz inne dobre rady, będę wdzięczny jeśli dasz mi znać.


Przydał Ci się ten wpis? Podeślij znajomym, może też skorzystają. Będzie mi bardzo miło, jeśli polubisz i/lub udostępnisz artykuł za pomocą poniższych przycisków.Cześć, mam na imię Damian i zarabiam na promocjach bankowych już od kilku lat. Śledzę rynek promocji bankowych, bo sam regularnie z nich korzystam. Polecam też co lepsze oferty znajomym i rodzinie. Z rozmów z czytelnikami wiem, że okazje finansowe budzą szczególną ostrożność, a czasem i nieufność, dlatego cenię sobie budowanie zaufania poprzez szczerość, autentyczność, prosty język bez zbędnego nadęcia i otoczki marketingowej. Nie jestem doradcą finansowym, jestem zwykłym gościem, który znalazł kilka fajnych sposobów jak zaoszczędzić lub dorobić trochę "grosza" i dzielę się tym na blogu. Więcej o mnie tutaj.

Komentarze